Cele projektu
W wielu miastach stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji – pyłów PM2,5, PM10 i benzo (a) pirenu – wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Ośrodki miejskie podejmują działania w celu zmniejszenia emisji np. poprzez dofinansowywanie przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej ewentualnie wymiany pieców na bardziej efektywne. Miasto stołeczne Warszawa także wdraża szereg programów zmierzających do poprawy jakości powietrza w stolicy w tym m.in. realizowane są założenia Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, likwiduje indywidualne źródła ciepła tzw. kopciuchy poprzez podłączanie obiektów do miejskiej sieci ciepłowniczej albo wymianę pieca.
Problemy w otoczeniu Projektu (mieście, regionie, kraju), będące efektem działalności gospodarczej człowieka, stosowania indywidualnych źródeł ciepła, transportu, to:
- przekroczone dopuszczalne stężenia substancji w powietrzu, w tym m.in. pyłu PM10 i pyłu PM2,5 w Warszawie,
- ocieplanie się klimatu (efekt cieplarniany),
- wyczerpywanie się zasobów nieodnawialnych paliw kopalnych,
- zwiększone ryzyko zachorowalności ludzi na skutek dużej zawartości zanieczyszczeń w powietrzu.
Realizacja inwestycji, może się przyczynić do częściowego rozwiązania problemów w otoczeniu Projektu, w tym do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń pyłowo – gazowych do powietrza, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenia zużycia paliw nieodnawialnych i ograniczenia ryzyka zachorowalności ludności.
Głównym celem Projektu jest zwiększenie stopnia wykorzystania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe na obszarze realizacji Projektu.
Budowa dwóch układów mikrokogeneracji gazowej i włączenie jej do warszawskiego systemu ciepłowniczego, spowoduje zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz ograniczenie emisji CO2. Inwestycja przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa i ciągłości pracy warszawskiego systemu ciepłowniczego i skutkuje poprawą świadczonych usług w zakresie dostawy ciepła do odbiorców.
Projekt przyczynia się do osiągnięcia następujących celów bezpośrednich:
- oszczędność energii pierwotnej w porównaniu z wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła w układach rozdzielonych;
- wzrost efektywności systemu ciepłowniczego na terenie miasta Warszawa (po realizacji Projektu wskaźnik efektywności systemu wzrośnie z 82,24 % w 2018 r. do 82,39 %);
- zmniejszenia ilości gazów cieplarnianych i pyłów emitowanych do atmosfery w procesie dostaw ciepła i energii elektrycznej;
- produkcji energii elektrycznej na potrzeby własne przez Wnioskodawcę;
- zmniejszenia ilości surowca energetycznego w porównaniu z wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła w układach rozdzielonych;
- zmniejszenia niekorzystnego wpływu na środowisko produkcji ciepła i energii elektrycznej w rozdzieleniu, w szczególności na stan powietrza atmosferycznego na obszarze realizacji Projektu.
W szerszej perspektywie, Projekt umożliwi osiągnięcie następujących celów długookresowych (pośrednich, wynikających z celu głównego i celów bezpośrednich Projektu):
- zmniejszenie energochłonności sektora mieszkaniowego, publicznego i gospodarki;
- rozpowszechnianie i rozwój systemów promujących wykorzystanie energooszczędnych rozwiązań w dostawach ciepła i energii elektrycznej;
- poprawa jakości życia mieszkańców obszaru realizacji Projektu;
- zwiększenie atrakcyjności obszaru realizacji Projektu jako miejsca zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej.
Cele Projektu są w pełni zgodne zarówno z celami działania 1.6 Promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe i poddziałania 1.6.1 Źródła wysokosprawnej kogeneracji, jak i z celami całej osi priorytetowej I Zmniejszenie emisyjności gospodarki.
Produktem realizacji Projektu będą dwie nowe jednostki wytwarzająca ciepło i energię elektryczną w wysokosprawnej kogeneracji o łącznej dodatkowej zdolności wytwarzania energii elektrycznej w ilości 15 321,8 MWeh rocznie (1,976 MWe).
Łączna dodatkowa zdolność wytwarzania ciepła będzie taka sama, jak w przypadku energii elektrycznej i będzie wynosiła 15 321,8 MWth rocznie (1,976 MWt).
Rezultatami realizacji Projektu będą: ograniczenie zużycia energii pierwotnej oszacowane na 42 843,6 GJ/rok oraz uniknięte emisje gazów cieplarnianych (głównie CO2) w ilości 11 519,9 Mg/rok.
Niniejszy Projekt ma na celu zapewnienie zwiększenia dostaw ciepła wytwarzanego przez własne źródło wysokosprawnej kogeneracji (zastąpienie ciepła wytwarzanego częściowo w rozdzieleniu). W tej szczególnej sytuacji zużycie ciepła przez odbiorców nie ulegnie zmianie i Projekt nie generuje zmniejszenia zużycia energii końcowej.